Rafting na řece Tara

 

Kaňon řeky Tary leží v národním parku Durmitor a patří k nejkrásnějším řekám Černé Hory.  Je to řeka s nejhlubším říčním kaňonem v Evropě a druhým nejhlubším na světě (je hluboký 400 až 1300 m). Teče z pohoří Komovi v severní části země a je 140 km dlouhá. Nejkrásnější je její kaňon od městečka Mojkovac do městečka Šćepan Polje na černohorsko-bosenských hranicích, kde spojením s řekou Pivou, vzniká řeka Drina (jedna z nejdelších a největších řek na Balkáně). Jméno řeky Tary je ilyrského původu, nazval ji tak zdejší ilyrský kmen Autariatů. 

 
Zajímavou stavbou nad Tarou je most v blízkosti Žabljaku u osady Djurdjevića Tara. Most je 135 m vysoký a 154 m dlouhý. Byl postaven v r. 1937 před vypuknutím 2. světové války a jedním z jeho stavitelů byl jugoslávský inženýr Z. Jauković. Za nepřátelské ofenzívy v r. 1942 dostal příkaz partyzánského velení zničit ze strategických důvodů tento most, což provedl. Byl však okupanty chycen a na tomto mostě popraven. Most byl v r. 1946 obnoven. Jaukoviće připomíná památníček u nové části mostu.
Po tímto mostem začíná rafting na Taře. 
 
Ten, kdo se rozhodně zažít plavbu po Taře na raftu, má dvě možnosti: buď si plavbu objednat jako celodenní výlet prostřednictvím některé cestovní agentury z černohorských letovisek (za cenu cca 85 eur/ osoba vč. dopravy z letoviska) nebo samostatně (50 eur/ osoba) Sezónní dobou pro všechny plavby je období od 15.7. do 15.9 www.nparkovi.co.me www.k2-rafting.me www.rafting-tara.co.yu