Lovčen

Pro Černohorce je Lovćen posvátným pohořím, symbolem národní identity a státnosti. Autem je možno dojet po příjezdové silnici z Cetinje až k parkovišti pod schodištěm, odkud se musí pokračovat pouze pěšky po 462 schodech tunelem, dlouhým 80 m.

Černá Hora - Lovčen Černá Hora - Lovčen

Národní park, který zaujímá prostor mezi bokou Kotorskou a Cetinjským poljem s nejvyšší horou Štirovnik (1749 m) a  neméně významným Jezerským vrchem (1657 m.). Na Jezerským vrchu se nachází mauzoleum Petra II. Petroviće Njegoše a je zde překrásný výhled nejen na pohoří, ale i na černomořské pobřeží.

 

Petr II. Petrović Njegoš byl vládce - hlava státu i černohorské pravoslavné církve, největší černohorský myslitel a filozof. Zorganizoval centrální státní moc, zavedl výběr daní, založil první státní školu a další instituce. Mauzoleum na Lovčenu se začalo budovat v roce 1970. Tvoří ho budova, která zabírá celý prostor někdejší Njegošovy kaple. Původní kaple byla zničena za první světové války. Před vstupem do vnitřního prostoru mauzolea stojí dvě karyatidy (tj. podpůrný sloup ve tvaru ženské postavy) - Černohorka s dcerou, v černohorských lidových krojích.

 

Černá Hora - Lovčen Černá Hora - Lovčen

 

              Interiéru mauzolea vévodí sedící postava Njegoše vysoká 3,75 metrů o hmotnosti 28 tun.Nad Njegošem se tyčí orel s rozepjatými křídly, symbol Černé Hory. Sousoší je vytvořeno z černé žuly od sochaře Ivana Meštroviče.  

Černá Hora - Lovčen

Vstupné  2,00 euro